To jedno z najważniejszych pytań, z jakimi będziesz musiał się zmierzyć w swojej praktyce: czy do sterylizacji instrumentów należy używać mokrego, czy suchego sterylizatora? Chociaż obie metody mają pewne zalety, najlepsze sterylizatory na sucho mają jedną zasadniczą różnicę — nie uszkadzają nawet najdelikatniejszych instrumentów dentystycznych. Po prostu umieszczane w nich narzędzia stomatologiczne są bezpieczne.
Przyjrzymy się niektórym różnicom między sterylizatorami tego rodzaju, które oferuje niemal każdy sklep dentystyczny Warszawa, abyś mógł łatwiej znaleźć taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Jakie są zalety sterylizacji gorącym powietrzem?
Główną zaletą sterylizacji gorącym powietrzem jest to, że nie koroduje ani nie matowieje narzędzi. Jest również idealny do instrumentów, które mogą zostać uszkodzone przez mokry sterylizator, jak:
- proszki,
- ostre instrumenty,
- produkty ropopochodne.
Zapytaj o nie sklep sprzęt stomatologiczny. Należy jednak upewnić się, że ww, instrumenty są całkowicie suche przed umieszczeniem ich w sterylizatorze. Suche sterylizatory są również bardziej przyjazne dla środowiska niż mokre i są szczególnie ekonomicznym wyborem dla gabinetów dentystycznych. Inne zalety sterylizatorów na sucho to:
- nietoksyczność,
- niskie koszty eksploatacji,
- brak korozji,
- łatwość instalacji.
Jeśli szukasz metody sterylizacji, która jest łatwa, skuteczna i nie uszkodzi Twoich delikatnych narzędzi, sterylizacja gorącym powietrzem może być dla Ciebie dobrym wyborem.
Jak działają sterylizatory na mokro?
Te sterylizatory termiczne są podgrzewane w celu wytworzenia nasyconej pary, która niszczy mikroorganizmy. Należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta, ale generalnie to, jak długo i jak wysoka powinna być temperatura, zależy od ciśnienia BAR.
Należy jednak zdawać sobie sprawę, że sterylizacja parą wodną może powodować korozję końcówek ortodontycznych i dentystycznych. Każdy sklep dla gabinetów stomatologicznych powinien Cię również o tym poinformować. Istnieje również kilka innych wad sterylizacji tego rodzaju, jak to że po sterylizacji przedmiot pozostaje mokry – może to spowodować gromadzenie się rdzy. Może być bardziej szkodliwy dla środowiska niż opcja na sucho.
Oczywiście posiadanie doskonałego sprzętu do sterylizacji to tylko część równania. Cały sprzęt do sterylizacji musi być monitorowany za pomocą monitoringu biologicznego. W przypadku sterylizacji na sucho oznacza to upewnienie się, że instrument osiągnął wymaganą temperaturę wewnętrzną — a nie temperaturę otaczającego go powietrza.