zabawki edukacyjne dla dzieci

Zabawki edukacyjne dla 5 latka – co wybrać?

Dzieci mogłyby bawić się bez przerwy – zabawa to cały ich świat. Świadomi rodzice wykorzystują tę tendencję, aby zachęcić dziecko do nauki i pozytywnie wpłynąć na jego rozwój. W tym celu kupują zabawki edukacyjne. Dla 5 latka łatwo znaleźć interesującą zabawkę, ale które z nich pomogą mu realnie kształtować umiejętności?

Mądre zabawki dla 5 latka – pomóż maluchowi wzrastać!

Kupowanie zabawek dla pięciolatków jest zwykle łatwiejsze niż dla młodszych grup wiekowych, ponieważ dzieci w tym wieku potrafią wyrażać się dość jasno i wiedzą, co im się podoba. Z drugiej strony, rodzice mogą podsunąć mu wiele pomysłów na zabawę, która rozwinie jego możliwości umysłowe i fizyczne.

5 latek dysponuje już sporą wiedzą o świecie, a jego zdolności uczenia się rosną. Zabawa w tym wieku powinna polegać na kształtowaniu poczucia niezależności, zachęcaniu do komunikacji w zabawie z innymi, ale także na wyrabianiu nawyku logicznego, krytycznego myślenia przy jednoczesnym docenieniu i wzmocnieniu roli wyobraźni.

Chociaż najlepsze zabawki edukacyjne dla 5 latka będą się bardzo różnić w zależności od indywidualnych zainteresowań dziecka, ważne jest, aby zabawki i rodzaj zabawy, w którą się angażują, były zaprojektowane tak, aby pielęgnować ten etap ich wzrostu i rozwoju poznawczego.

Zabawki edukacyjne, które uczą myślenia

5 lat to dobry czas na naukę liczenia i podstaw alfabetu. Pomogą w tym mądre zabawki dla 5 latka, takie jak kolorowe drewniane liczydło, rozmaite puzzle, sorter sensoryczny, układanki, klocki i magnesy, przedstawiające cyfry i litery. Warto też zadbać o wprowadzenie gier i układanek logicznych, takich jak drewniana gra w kółko i krzyżyk.

Wiele prostych zabaw, które dzieci poznają już w młodszym wieku, to raj kreatywności dla 5 latka. Jednym z przykładów są tradycyjne klocki. Wymyślanie różnorodnych budowli, zamków i wież wyzwala w maluchach pokłady twórczości.

Jeżeli chcesz dostarczyć dziecku wiedzy na różnorodne tematy, takie jak rośliny, zwierzęta, pojazdy czy planety, zdecyduj się na zakup układanek edukacyjnych. Trening pamięci z kolei ożywi popularna gra memory, natomiast kojarzenie – układanka lewopółkulowa.

Zabawki edukacyjne dla 5 latka – co dla dziewczynki, a co dla chłopca?

W wieku 5 lat dziecko chętnie odgrywa role i inscenizuje różne sytuacje, jakie zaobserwowało w świecie dorosłych. Zwykle zabawy chłopców różnią się od zabaw dziewczynek, dlatego też kupuje się im odmienne zabawki.

Niejednego chłopca zachwyci garaż z samochodami czy zestaw majsterkowicza z drewna, gdy dziewczynkom spodoba się dom dla lalek, zestaw do zabawy w kuchnię, a także drewniana kasa fiskalna i zestaw lekarski. Nie jest to jednak żelazna reguła – dzieci chętnie bawią się razem w tego typu zabawy i, choć można dostrzec pewne preferencje, nie są one stuprocentowo zależne od płci.

Wybierając, zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonana zabawka – ważne, by była w pełni bezpieczna dla Twojej latorośli, to, jakie doskonali umiejętności (plastyczne, muzyczne, matematyczne) oraz upodobania dziecka. Żadne mądre zabawki dla 5 latka nie spełnią swojej funkcji, jeśli maluch rzuci je w kąt!